Fiat – to już 100 lat!

Minęło już 100 lat od momentu, kiedy w Polsce pojawił się pierwszy Fiat. To niesamowite, jak ogromną popularnością cieszą się w naszym kraju samochody włoskiej marki. Cenimy ją za wszechstronność, niezawodność oraz skupienie na potrzebach kierowcy, a nie rynku motoryzacyjnego. Fiat idzie z duchem czasu, proponując coraz ciekawsze rozwiązania oraz ponadczasowy styl, który zachwyca dziś tak samo, jak 100 lat temu!

Fiat w Polsce w latach 1920-2020

Dokładnie 2 lutego 1920 roku w Warszawie założono spółkę Polski Fiat, która zajęła się sprzedażą włoskich samochodów na szeroką skalę, choć na polskich drogach zawitały już na początku 1906 roku. Polacy mieli okazje dobrze zaznajomić się z udogodnieniami, jakie gwarantują włoskie samochody. Po niedługim czasie zdążyli zakochać się w nich na tyle, ale zaprosić je do stolicy i rozpocząć ich sprzedaż na szeroką skalę. W warszawskim salonie zajmowano się dodatkowo naprawą oraz obsługą pojazdów, gwarantując w ten sposób kompleksowe usługi dla kierowców zdecydowanych na zakup Fiata.

Z czasem z Warszawy zaczęły wyjeżdżać auta produkowane w Polsce – pierwszą licencję wykupiono w 1931 roku, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił dalsze funkcjonowanie fabryki. W tym czasie na polskie drogi zdążyły wyjechać takie modele Fiata, jak 508/III i 518. Kolejną licencję wykupiono w 1965 roku – w warszawskiej fabryce FSO rozpoczęły się prężne działania mające na celu wyprodukowanie aut w znakomitej większości wybieranych przez rodaków – to właśnie tam powstał model 125.

Kultowe modele Fiata produkowane w Polsce: 126p, Panda, 500

Najbardziej kultowy model – 126p – miał swoje początki w fabryce w Bielsku-Białej. Było to tzw. auto małolitrażowe. Jego popularność była tak spora, że po pewnym czasie zdecydowano się na otwarcie drugiej fabryki w Tychach, aby w 1991 roku powrócić już tylko na taśmy produkcyjne w Bielsku-Białej. Tam też powstało ostanie auto na włoskiej licencji, Cinquecento, przeznaczone do sprzedaży na wszystkich rynkach europejskich.

Sukcesy fabryki w Tychach odnotowano także w latach najnowszych. Rok 2003 oraz 2007, kiedy to produkowano Pandę i Fiata 500, równie mocno zapisały się w historii włoskiego koncernu. Oba modele uzyskały tytuł „Samochodu Roku”. Wspomnienia 100 lat obecności Fiata w Polsce można zamknąć imponującą liczbą 12 mln samochodów wyprodukowanych w latach 1971-2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here