Lustrzanki cyfrowe – odkryj radość fotografowania na nowo!

Chociaż w ostatnich czasach prym wiedzie zdecydowanie fotografia smartfonowa, wielu z nas wciąż czuje sentyment do starej dobrej lustrzanki. Nic dziwnego – choć eksperci namawiają by zaczynać od prostych sprzętów, telefon wciąż jakością nie może równać się z aparatem. Pewnym minusem była późniejsza konieczność digitalizacji zdjęć, co było niekiedy pracochłonne. Ale i ten problem udało się rozwiązać: na rynku pojawiły się lustrzanki cyfrowe. Która z nich pomoże nam stworzyć piękne zdjęcia? Spójrz na kilka modeli Nikona z pełną klatką!

Lustrzanka cyfrowa – co jest najważniejsze?

Wielkim plusem cyfrowej wersji lustrzanek jest to, że od razu można pochwalić się światu swoją twórczością. Możemy bowiem wrzucić zdjęcia do Internetu w tempie ekspresowym, tak, by podziwiali je znajomi w mediach społecznościowych. W pełnoklatkowym Nikonie umożliwia to aplikacja SnapBridge, która działa zarówno w systemie iOS, jak i Android. W dzisiejszych czasach taka szybkość działania jest na pewno dużym atutem.

Dla wielu z nas ważne jest jednak, by zdjęcia były po prostu… dobre. Jak zadbać o ciekawy efekt wizualny tego, co chcemy pokazać? Pierwszym krokiem jest z pewnością zadbanie o kompozycję. Kompozycja jest sposobem wykadrowania zdjęcia; temu tematowi poświęca się wiele miejsca w książkach i magazynach o fotografii. Nie bez powodu: dobrze wykadrowane zdjęcie sprawia wrażenie pewnego „uporządkowania” tego, co widzimy na samej fotografii. Cenna w zastosowaniu okazuje się metoda trójpodziału: patrząc na to, co chcemy sfotografować, musimy podzielić sobie obraz na dziewięć równych części, powstających po nałożeniu poprzecznie czterech linii. Jak to zrobić?

Nikon pomoże z kompozycją!

Co zrobić, by obiekt na fotografii był dobrze wyeksponowany, a ujęcie dynamiczne? Podstawą jest umieszczenie obiektu w punkcie przecięcia linii lub niedaleko niego. Wymaga to nieco wprawy, ale z pewnością da się tego wyuczyć. Metodą prób i błędów łatwo dojść do „wymarzonego” ustawienia kompozycji.

Co jeśli nie czujesz się pewnie ze swoją wyobraźnią przestrzenną? Lustrzanki cyfrowe Nikona mogą ci nieco pomóc. Posiadają bowiem opcję, w której w wizjerze lub na ekranie możemy sobie… włączyć pomocniczą siatkę. Nie będzie widoczna na zdjęciu, jednak pomoże nam ustawić kadr. Dla początkujących to prawdziwe wybawienie i cenna wskazówka przyśpieszająca naukę kompozycji.

Portret zrobiony lustrzanką cyfrową – jak uzyskać profesjonalny efekt?

Portrety to coś, co pociąga wielu początkujących fotografów. W końcu piękna lub ciekawa twarz aż prosi się o uwiecznienie! Okazuje się jednak, że… to nie takie proste. Dobry aparat i ostre zdjęcie nie wystarczają by wydobyć nietypową i oryginalną urodę. Istnieją jednak pomocne wskazówki, których zastosowanie zbliży nas do celu – satysfakcji tak modela czy modelki, jak i fotografa/fotografki. O czym warto pamiętać?

Najpierw zwróć uwagę na tło. Nie ma nic gorszego niż drzewo czy słup „wyrastające” z głowy osoby fotografowanej! Najlepsze będzie tło w postaci ciemniejszej, jednolitej ściany bez wzorów i linii; może być to też tło roślinne.

Z drugiej strony – tło nie może być za jasne, bo nasz model czy modelka może… stać się jedynie zarysem na tle światła. Aparat nie doświetli bowiem obiektu. Tutaj przydadzą się techniczne ułatwienia lustrzanek cyfrowych Nikon: na przykład wbudowana lampa błyskowa. Twarz osoby fotografowanej będzie jaśniejsza, ale to nie do końca rozwiąże problem. Kwestię samego tła może rozwiązać funkcja kompensacji ekspozycji, również dostępna w lustrzankach cyfrowych. Jeśli efekt nas nie zadowala, warto… poszukać innego tła.

Jako, że ludzka głowa jest ustawiona w pionie – tak powinno się ją fotografować. Portrety w pionie wyglądają o wiele naturalniej. Ważna jest także stylizacja – jednolite tkaniny bez wzorów są pewnym ułatwieniem. Oczywiście profesjonalny fotograf poradzi sobie z bluzką w figury geometryczne, jednak początkujący amatorzy robienia zdjęć mogą mieć kłopot z tym, aby taki strój nie odciągał uwagi od tego, co najważniejsze – czyli twarzy osoby na zdjęciu. Warto też ustawić modelkę czy modela pod kątem – ustawienie na wprost aparatu niestety może dać efekt rodem z… kartoteki policyjnej.

Nikon D3500 – kompaktowy i wydajny jednocześnie

Dla większości fotografów, pewnym problemem staje się konieczność dźwigania ciężkiego sprzętu: body, obiektywów, dodatków…Zwłaszcza, że naukę fotografowania rozpoczyna się często we wczesnym wieku. Idealny aparat powinien być więc niewielki i lekki, ale też i wytrzymały. Warunki te spełnia Nikon D3500 – sprzęt mały i profesjonalny zarazem.

Chcesz fotografować w plenerze? Nikon z pełną klatką będzie twoim wybawieniem. Głównie ze względu na poręczność. Ta cyfrowa lustrzanka ma głęboko wyprofilowany uchwyt, który idealnie wchodzi w dłoń i pozwala go dobrze utrzymać w każdych warunkach. Wpływa to także na kadrowanie – daje bowiem duże poczucie stabilności. Projektanci modelu zadbali o odpowiednie rozłożenie przycisków, dzięki czemu nie musimy zbyt dużo manewrować samą pozycją aparatu w trakcie robienia zdjęcia czy nagrywania. Dodatkowym plusem jest też czas działania akumulatora, który pozwala na ciągłe korzystanie z Nikona przez wiele godzin.

Dowiedz się więcej: Zalety i modele lustrzanek cyfrowych w ofercie Nikona.

Filmy – czy lustrzanka cyfrowa sobie poradzi?

Nikon D3500 ma jeszcze jedną doskonałą zaletę – nie trzeba ograniczać się do robienia zdjęć. Możemy przy jego pomocy kręcić również filmy. Nie tylko pozwala na pełne szczegółów, płynne nagrania (to zasługa jakości Full HD i liczby 60 klatek na sekundę), ale i świetnie daje sobie radę przy zachmurzeniu, czy w ciemności. To z kolei wynika z szerokiego zakresu czułości sprzętu.

Podobnie jak w przypadku zdjęć – wystarczy jedna chwila, by się tym podzielić w Internecie. To ogromna zasługa lustrzanek cyfrowych – nie trzeba marnować czasu na uciążliwe zgrywanie filmów na dysk. Możliwości takiego sprzętu przynoszą naprawdę olbrzymią satysfakcję – jeśli więc kochasz robić zdjęcia, pomyśl o sięgnięciu dalej niż smartfon – nawet z najlepszym aparatem. Efekty pokażą, że naprawdę się to opłaca!

Poprzedni artykułJak skutecznie zabezpieczyć naszą kamerę sportową?
Następny artykułNaprawa telefonów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj