Serwis i naprawa konsol

Nowoczesny sprzęt elektroniczny bywa kapryśny, a ofiarami niespodziewanych awarii corocznie padają setki tysięcy osób. Dużym problemem jest fakt, iż wielu awarii i niespodzianek nie da się uniknąć zawczasu, przez co zazwyczaj kłopot z konsolą oznacza jej nadchodzącą i często także kosztowną naprawę. Zazwyczaj proces samej naprawy jest bardzo skomplikowany i obejmuje rozbiórkę większości elementów, a także wymianę zużytych podzespołów lub ich oczyszczenie z zalegającego kurzu. Praca przy wrażliwej elektronice wymaga dużej znajomości tematu oraz profesjonalizmu, dlatego najlepiej zdecydować się na serwis konsol o ugruntowanej i pewnej pozycji na rynku.

Dlaczego konsole się psują?

Najważniejsze jest to, że konsole do gier to bardzo zaawansowana elektronika zamknięta w kompaktowej obudowie. Tak precyzyjne rozmieszczenie podzespołów skutkuje pogorszonym przepływem powietrza i niewielką wydajnością układu chłodzenia. Co więcej, poszczególne układy scalone są bardzo wydajne, gdyż mimo wieku konsola musi obsłużyć najnowsze tytuły gier „AAA”. Układ graficzny musi zapewnić szybki rendering klatek, a procesor zagwarantować układowi graficznemu właściwe wsparcie fizyki, ruchów postaci czy cząsteczek. Tak duża złożoność konstrukcji sprawia, że wiele elementów może – choć oczywiście nie musi – ulec awarii. Co więcej, awaryjność zwiększają elementy ruchome, takie jak wysuwana tacka czy talerzowy dysk twardy. Właśnie dlatego naprawa konsol jest realizowana jedynie przez prawdziwych fachowców z branży.

Co psuje się najczęściej w PlayStation 4 oraz Xbox One?

Dwie najnowsze konstrukcje, mianowicie PlayStation 4 firmy Sony oraz Xbox One firmy Microsoft, to urządzenia, które ujrzały światło dzienne pod koniec 2013 roku. To oznacza, iż oba rozwiązania z przeciwnych obozów są podatne na uszkodzenia wynikające z eksploatacji. Ponad 6 lat intensywnej pracy przy pełnym obciążeniu mocno nadwyręża wszelkie układy scalone i podzespoły mechaniczne, czego skutkiem jest całkowity brak możliwości dalszej rozgrywki lub jej utrudnienie. Co ciekawe, większość awarii dzieje się niepostrzeżenie i nagle – efekty ich wystąpienia w większości przypadków oznaczają koniec zabawy. Jeśli jednak pojawią się pierwsze symptomy zwiastujące problem, należy zastanowić się, gdzie naprawić konsolę, aby praca była wykonana szybko i z poszanowaniem cudzej własności.

  • Często uszkodzeniu ulega zasilacz, który podobnie jak ten w komputerze PC nie daje prądu z gniazdka na układy scalone. Efekt jest prosty – konsola może się wyłączać zarówno w trakcie grania podczas największego obciążenia, jak i zupełnie się nie uruchamiać. Wymiana zasilacza przez serwis konsol zapewni możliwość dalszej rozrywki.
  • Jednostka obliczeniowa podatna jest na zużycie oraz błędy fabryczne, tym samym należy do bardzo wrażliwych i szczególnie awaryjnych elementów. Często pod procesorem mogą pojawić się zimne luty – złącza wykonane metodą lutowania w niewłaściwy sposób na etapie ich produkcji. Zimny lut ma to do siebie, że może działać przez wiele lat bez jakichkolwiek objawów. Jeśli jednak przepali się w całości, konieczna stanie się naprawa konsoli.
  • Bardzo częstym problemem jest zużycie niektórych gniazd, takich jak złącze HDMI. Skutkiem nieprawidłowości bywają takie problemy, jak artefakty na ekranie lub całkowity brak wyświetlanego obrazu, ewentualnie jego znacznie pogorszona jakość.
  • Problemy z czytnikiem. Wysuwana tacka czytnika ulega uszkodzeniu i nie wysuwa się do końca lub nie zamyka się bez użycia fizycznej siły przez właściciela. Kolejnym kłopotem są zniszczone lub zużyte lasery jedno- lub dwuoczkowe, które mimo wielu prób nie są w stanie dobrze odczytać umieszczanych w napędzie płyt.
  • Problemy z oprogramowaniem. Serwis konsol przyjdzie na ratunek również wtedy, gdy nie będziemy w stanie sparować padów z konsolą lub gdy nie będzie możliwości przeprowadzenia aktualizacji firmware’u wydanej przez producenta.

Właśnie dlatego naprawa konsoli do gier jest trudnym i zaawansowanym technicznie zadaniem, które trzeba przeprowadzić za pomocą specjalistycznych narzędzi i dysponować mnóstwem praktycznej i teoretycznej wiedzy. Każda usterka wymaga zarówno wstępnej i głębszej diagnozy, jak i przeprowadzenia naprawy konsoli przez wykwalifikowanego pracownika.

fot. materiały prasowe
Poprzedni artykułInteligentny dom – jakie rozwiązania możemy wykorzystać w domu?
Następny artykułProgram magazynowy z wspólna bazą w chmurze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj