Skaner 3D – popularne zastosowania

Technologia 3D na dobre zagościła w zakładach produkcyjnych, przemyśle filmowym i branży gier komputerowych. Skaner 3D i drukarka 3D to urządzenia, bez których produkcja wielu maszyn i części zamiennych nie jest dzisiaj możliwa. Skanowanie 3D nie jest modą, jest koniecznością, o czym świadczy mnogość zastosowań profesjonalnych skanerów 3D.

Skanery 3D w przemyśle

Skanerami 3D posługują się przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, ale równie chętnie wykorzystuje się je w przemyśle lotniczym, metalurgii czy energetyce. Produkcja elementów konstrukcyjnych, ale i całych grup komponentów odbywa się dzisiaj szybko i przy niewielkiej ilości błędów, a wszystko to dzięki nowoczesnym skanerom 3D, maszynom CNC oraz specjalistycznym programom do projektowania i wytwarzania obróbki.

Precyzyjny skaner 3D znajduje tak wiele zastosowań w przemyśle także dlatego, że jest łatwy w użyciu, przyjazny użytkownikowi, precyzyjny i szybki. Wszystko to sprawia, że świetnie radzi sobie ze skanowaniem obiektów o różnych rozmiarach, kształtach i strukturach. Pozyskane skany mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Do najczęstszych zastosowań skanerów 3D w przemyśle należą inżynieria odwrotna oraz kontrola jakości.

Jeśli chodzi o inżynierię odwrotną, jest to proces o charakterze rekonstrukcyjnym. Chodzi o to, by uzyskać trójwymiarowy model wirtualny obiektu istniejącego w rzeczywistości. Inżynierię odwrotną nazywa się też wsteczną, ponieważ ten proces nie polega na wytwarzaniu obiektów na podstawie szkiców, a na cofaniu się od obiektu do dokumentacji 3D – dopiero wtedy możliwe jest odtworzenie czy ulepszenie obiektu, np. części do zabytkowego pojazdu albo obiektu muzealnego.

Skanery 3D w muzealnictwie

Z muzealnictwem bezpośrednio wiąże się inna dziedzina, w której skaner 3D znajduje szereg zastosowań, a jest nią archeologia. Archeologia i muzealnictwo to dwie dziedziny nauki, w których wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologii 3D staje się codziennością. Głównie chodzi o skanowanie wykopalisk archeologicznych, co pozwala na ich dokładne zbadanie i przesłanie dokumentacji do innych instytutów badawczych, a także odtwarzanie obiektów muzealnych – kopie trafiają do innych muzeów, dzięki czemu więcej osób może zobaczyć daną rzeźbę, naczynie czy inny cenny przedmiot. Skanowanie 3D eksponatów i wykopalisk przyczynia się do ich popularyzacji wśród szerokiego grona odbiorców.

Skaner 3D w medycynie

Medycyna to kolejna dziedzina, w której technologia 3D znalazła szereg zastosowań. To dzięki niej możemy szybko i bezboleśnie wykonać skan ludzkiego ciała. Tak powstałe modele3D wykorzystywane są przede wszystkim w celach naukowych, choć nie tylko. W tym miejscu warto dodać, że skanowanie 3D jest metodą bezpieczną dla żywych organizmów, ponieważ skanery nie wytwarzają promieniowania magnetycznego. Skaner 3D sprawdza się w medycynie, ale też dziedzinach pokrewnych, np. w protetyce. Umożliwia wykonanie idealnie dopasowanej protezy, dzięki czemu korzystanie z niej jest bardziej komfortowe.

Poprzedni artykułAplikacje dla handlowców
Następny artykułJak założyć bloga na WordPress

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj