Rowery elektryczne – dla kogo będą dobrym wyborem?

rower elektryczny

Rowery elektryczne z całą pewnością cieszą się coraz większą popularnością. Stwierdzenie to znajduje potwierdzenie w statystykach. Choć na ten moment sprzedaż e-bike’ów stanowi ok. 10-20% naszego rynku – dla porównania w krajach Europy Zachodniej to nawet powyżej 50% – eksperci i producenci oceniają, że trend będzie przybierał na sile. Na ten moment udział elektryków w sprzedaży szacowana jest na poziomie około 1,5 mld zł i rośnie o 20% rocznie. Skąd bierze się taka tendencja? Kiedy warto postawić na rower wyposażony w silnik elektryczny?

  1. Dlaczego warto mieć rower elektryczny?
  2. Rowery elektryczne – dla kogo będą dobrym wyborem?
  3. Zanim kupisz rower elektryczny… Kilka wskazówek na koniec

Ile kosztują rowery elektryczne? To zależy, na jaki model się zdecydujesz. Dobrej klasy rower miejski rower elektryczny można kupić już za około 4 000 złotych, natomiast bardziej zaawansowane warianty, w tym także rowery trekkingowe, mogą kosztować kilkanaście – dwadzieścia tysięcy złotych.

Dlaczego warto mieć rower elektryczny?

Istnieje kilka powodów przemawiających za posiadaniem roweru elektrycznego. Ten nasuwający się w sposób oczywisty ściśle wiąże się ze specyfiką jednośladu. Jazda na rowerze elektrycznym nie męczy, dlatego jest dobrym sposobem przemieszczania dla osób, które z jakichkolwiek powodów muszą ograniczyć wysiłek. Elektryczne rowery pozwalają łatwiej poruszać się po wzniesieniach lub pokonywać długie odległości. Użytkownikowi nie doskwiera również wiatr wymagający zdecydowanie większego zaangażowania.

Jazda rowerem z silnikiem elektrycznym to znakomity sposób na aktywność osób starszych i tych o słabszej kondycji. Mimo napędu, użytkownik nadal wykonuje określone ruchy nogami i całym ciałem, a wysiłek na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na nastrój i psychikę.

Zakup roweru elektrycznego może być opłacalną inwestycją. Na dojazdy do pracy samochodem czy transportem publicznym trzeba przeznaczyć nawet kilkaset złotych miesięcznie. Popularny elektryk to zaledwie złotówka za 100 – 150 km trasy (w zależności od parametrów wybranego modelu), a jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość ładowania rowerów w różnych punktach miejskich, bilans może okazać się jeszcze korzystniejszy.

Rowery elektryczne – dla kogo będą dobrym wyborem?

Z powyższych informacji łatwo można wywnioskować, kto skorzysta na atutach rowerów elektrycznych.

Pierwszą grupą są osoby starsze, o słabszej kondycji, obawiające się, że tradycyjny rower to będzie dla nich zbyt wiele. Wspomaganie elektryczne w rowerach elektrycznych pozwala utrzymywać stałą prędkość jazdy przy sporadycznym, mało intensywnym naciskaniu na pedały. Często model roweru elektrycznego pozwala wybrać jeden z kilku trybów wspomagania, co stanowi dodatkowe ułatwienie.

Rowerem elektrycznym często poruszają się także osoby, które troszczą się o środowisko naturalne. Nie wszędzie można dotrzeć pieszo. Nie zawsze komunikacja miejska pozwala dojechać do ustalonego celu, a dodatkowo nie każdy czerpie przyjemność z podróży autobusem lub tramwajem. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, a klasyczny rower nie wchodzi w grę, prawdopodobnie jego elektryczny odpowiednik spełni twoje oczekiwania.

Zanim kupisz rower elektryczny… Kilka wskazówek na koniec

Podsumowując, rower ze wspomaganiem elektrycznym może być znakomitym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Dodajmy, że często decydują się na taki wariant osoby nowoczesne, podążające za trendami, a także mieszkańcy wsi czy terenów górzystych.

Wybierając rower elektryczny, rozważ jednak wszystkie okoliczności. Zastanów się, jak często będziesz jeździć, jaki dystans pokonywać i jakim warunkom będzie musiał sprostać jednoślad. Na tej podstawie będziesz w stanie dopasować parametry roweru.

Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykułRanking smartfonów do 1500 zł: wybierz odpowiedni model dla siebie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj