Płyty winylowe – pierwsze kroki audiofila

O ostatnich dziesięcioleciach z pewnością można mówić jako o okresie przełomowym w świecie muzyki. Wielkie kolekcje płyt zajmujące do tej pory ogromne przestrzenie można już przecież przenieść na niewielki nośnik i mieć zawsze przy sobie.

Gdy zatem wspomina się w tym kontekście o modzie na winyle, trudno nie być zaskoczonym. A jednak moda ta jest faktem, a audiofilskie płyty winylowe posiadają dziś szerokie grono zwolenników.

Odrobina historii

Chcąc zainteresować się historią płyt winylowych z pewnością musimy wybrać się w dość długą podróż w czasie, te bowiem narodziły się dość dawno – pod koniec dziewiętnastego wieku. W tym samym czasie światło ujrzał także pierwszy gramofon – wynalazek, o którym można mówić bez zbędnej przesady, że był on jednym z tych, które przyczyniły się do zmiany losów świata. Okrągłe, czarne płyty początkowo były traktowane z ostrożną nieufnością, z czasem zaczęły jednak wzbudzać coraz większe uznanie. Pozwalały przecież na zapis muzyki, która nagle stała się dostępna także dla tych osób, które nigdy nie przekroczyły progu sali koncertowej. Oczywiście, popularność płyt winylowych zaczęła słabnąć w tym samym momencie, w którym w sprzedaży pojawiły się płyty CD. Ich wytwarzanie było przecież łatwiejsze, one same zaś zaskakiwały pozytywnie swoją pojemnością. Moda jednak wraca, nic więc dziwnego, że dziś systematycznie rośnie liczba sklepów, w których na audiofilów czekają nowe i archiwalne płyty winylowe od Stockfisha oraz wielu innych wydawnictw, które wcale nie zakończyły działalności wraz z wejściem na rynek nowych nośników muzyki.

Zacznij od gramofonu

Jeszcze zanim zaczniemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie o to, gdzie możemy się dziś zaopatrzyć w audiofilskie płyty winylowe, musimy uświadomić sobie, że ich początkujący entuzjasta powinien zdecydować się na jeszcze jedną inwestycję. Jest nią zakup gramofonu pozwalającego na odtwarzanie muzyki. Jeszcze przed kilku laty stanowiło to niemałe wyzwanie, dziś jednak na rynku możemy znaleźć wiele modeli zasługujących na naszą uwagę. Co ważne, gramofony naprawdę wysokiej klasy nie muszą być wcale przesadnie drogie. Oczywiście, jeśli chcemy cieszyć się niepowtarzalnym dźwiękiem charakterystycznym dla płyt winylowych, poza samym gramofonem przyda się nam także wzmacniacz. Tu ważne jest to, aby posiadał on wyjście odpowiedniego typu, w innym wypadku bowiem nie mamy większych szans na odtworzenie muzyki z gramofonu z jego pomocą.

W poszukiwaniu płyt winylowych

Gdy dysponujemy już odpowiednim sprzętem, możemy zastanowić się nad tym, czego będziemy słuchać za jego pośrednictwem. Może się wydawać, że w uprzywilejowanej pozycji znajdują się przede wszystkim te osoby, które posiadają kolekcje starych płyt, jakimś cudem obecnych w domu nawet pomimo tego, że przez wiele lat nie były one wykorzystywane. Jeśli jednak urodziliśmy się w czasach dominacji płyt CD nie oznacza to wcale, że dźwięk winylów nie jest zarezerwowany i dla nas. Wiele wydawnictw nadal je produkuje i tak jest choćby z niemiecką firmą Stockfish Records. Płyty winylowe od Stockfisha zadebiutowały na rynku już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, znakomitą opinią cieszą się jednak również teraz znajdując szerokie rzesze zwolenników. Osoby zainteresowane ich posiadaniem mogą zamawiać je bezpośrednio ze strony producenta. Rosnące zainteresowanie audiofilskimi płytami winylowymi sprawia jednak, że możemy je odnaleźć także w polskich sklepach. Ich szczególnie duży wybór jest charakterystyczny dla sklepów internetowych z płytami.

Poprzedni artykułStelvio B-Tech – SUV dla pewnych siebie
Następny artykułPopularne usterki urządzeń Apple

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj