Podkręcanie komputera nie musi być trudne. Całkiem przyzwoite efekty osiągniesz bowiem korzystając z ogólnodostępnych, łatwych w obsłudze programów.
Parametry, z jakimi kupiłeś swój komputer wcale nie są szczytem jego możliwości. Samo podkręcanie jego podzespołów nie wymaga zaś niezwykłej wiedzy i nie jest zarezerwowane wyłącznie dla wąskiego grona specjalistów. Dzięki prostym w obsłudze programom z powodzeniem poradzisz sobie z tym zadaniem samemu. Przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy, na których podzespołach powinieneś się skupić i o czym musisz pamiętać, by nie skończyło się to źle dla twojego komputera.
Podkręcanie komputera – CPU
CPU, a więc procesor, to najczęściej podkręcany element komputera. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu – od jego działania zależy sprawność pozostałych podzespołów. Podkręcenie CPU może odbyć się na dwa sposoby: z poziomu BIOS-u lub UEFI oraz przez dedykowaną aplikację. My polecamy drugą metodę. Choć dzięki programom nie osiągniesz efektów tak dobrych, jak w przypadku pierwszego sposobu, to ich funkcjonalność dla początkujących adeptów tuningu jest w zupełności wystarczająca, a nie wymagają dużych umiejętności. Więcej na temat przetaktowania procesora dowiesz się na stronie https://lenovozone.pl/blog/podkrecanie-komputera-blackwhitetv/.
Podkręcanie komputera – GPU
Na podkręcenie karty graficznej warto zdecydować się przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jej przetaktowanie może zwiększyć płynność działania gier nawet o kilkadziesiąt procent. Po drugie zaś z uwagi na to, że jest to zadanie dużo łatwiejsze niż poprawa osiągów procesora. Najlepiej zrobisz, korzystając w tym celu z dedykowanego oprogramowania, które samo dobierze parametry w ten sposób, by zachować poprawne i bezpieczne działanie GPU.
Podkręcanie komputera – RAM
Kiedyś podkręcenie RAM było niezbędnym działaniem mającym na celu poprawę osiągów komputera. Dziś ten podzespół nie ma tak dużego znaczenia dla tuningu, jednak możesz w ten sposób przyspieszyć pracę urządzenia o kilka procent. Tu ponownie do wyboru masz działanie z poziomu BIOSU-u lub skorzystanie z aplikacji. Niezbyt zaawansowanym użytkownikom polecamy oczywiście drugą opcję.