Mówiąc aparat kompaktowy mamy na myśli mały, podręczny aparat kieszonkowy. Natomiast lustrzanka kojarzy się z dużym body i z jeszcze większym obiektywem. Co będzie lepszym wyborem?
Aparat kompaktowy czy lustrzanka? Wady i zalety kompaktu.
Nawet spory kompakt będzie mniejszy od lustrzanki z obiektywem. W myśl zasady, że najlepszy aparat, to ten, który akurat mamy przy sobie, wydaje się to być dużym plusem. Kolejną cechą dobrych kompaktów jest uczciwa jakość zdjęć. Coraz więcej aparatów kompaktowych korzysta z dużych matryc (jednocalowych i większych) i jasnych obiektywów. Istnieją też aparaty kompaktowe przeznaczone dla tzw. podróżników, które posiadają duże zbliżenie
i dobrą optyczną stabilizację, co nie wymaga korzystania i zabierania ze sobą statywu. Aparat kompaktowy czy lustrzanka? Niestety kompakty mają też pewne wady.
Częstym problemem kompaktów jest słabe radzenie sobie podczas fotografowania w ciemniejszych warunkach. Aparaty kompaktowe zazwyczaj mają tryby manualne „schowane” w menu. Nie pozwala to na łatwy i szybki do nich dostęp. Skutkuje to tym, że użytkownicy tego typu aparatów robią zdjęcia głównie
w trybie automatycznym. Największym jednak minusem wydaje się brak możliwości zmiany obiektywu, co może spowodować że aparat po pewnym czasie po prostu się nam znudzi.
Aparat kompaktowy czy lustrzanka? Wady i zalety lustrzanki.
Z reguły lustrzanki cyfrowe wyposażone są w duże przetworniki. Pozwala to na uzyskanie dużej szczegółowości zdjęcia. Możliwość zmiany obiektywu daje użytkownikowi tak naprawdę nieograniczone szanse fotografowania. Mnogość i różnorodność obiektywów sprawia, że możemy fotografować w każdych warunkach, a oprócz budżetu ogranicza nas tylko nasza kreatywność. Lustrzanki możemy też rozbudowywać o zewnętrzne lampy błyskowe czy mikrofony. Czy odpowiedź na pytanie co kupić, aparat cyfrowy czy lustrzankę, jest wobec tego oczywista? Niestety nie, ponieważ lustrzanki charakteryzują się również kilkoma minusami.
Z założenia nie radzą sobie dobrze w trybie automatycznym, w związku z tym wymagają od nas znajomości fotografii przynajmniej na poziomie podstawowym. O ile w studiu fotograficznym wielkość i waga aparatu nie ma znaczenia, o tyle nawet krótki spacer z aparatem i kilkoma obiektywami może okazać się niezwykle męczący. Lustrzanki sprzedawane są w zestawie z tzw. „kitowymi” obiektywami. Są one „ciemne” i aby myśleć o lepszych zdjęciach musimy zainwestować w kolejne obiektywy.
Jaką podjąć decyzję? Aparat kompaktowy czy lustrzanka? Wady i zalety są liczne, zarówno po stronie lustrzanek, jak i kompaktów. Jeśli nie planujemy wymiany obiektywów, zakup lustrzanki wydaje się mijać z celem. Tak samo mija się z celem zakup kompaktu, jeśli myślimy o rozwijaniu swoich umiejętności fotograficznych i kreatywnym fotografowaniu.
wiadomo że lustrzanka, ale te kosztują fortunę, kompakty są tanie, ale jakość zdjęć trochę zniechęca