Aparaty bezlusterkowe – co warto o nich wiedzieć?

Osoby, które poszukują obecnie aparatu fotograficznego, mogą wybierać spośród wielu różnych opcji. Do łask wracają aparaty analogowe, sporą popularnością cieszą się wygodne i niewielkie kompaktowe oraz profesjonalne lustrzanki cyfrowe. Warto jednak mieć świadomość, że nie są to wszystkie możliwości. Istnieją bowiem również aparaty bezlusterkowe, które mogą zaoferować nam naprawdę sporo. Poznajmy ich możliwości.

Aparat bezlusterkowy – co to takiego?

Zanim zaczniemy bacznie przyglądać się zaletom i możliwościom jakie daje nam aparat bezlusterkowy, warto przybliżyć czym jest to urządzenie i na jakiej zasadzie opiera się jego działanie.

Jak sama nazwa wskazuje, w tym rodzaju aparatów nie znajdziemy lustra, od którego odbija się trafiające na matrycę światło. Mówiąc obrazowo, w aparatach bezlusterkowych pominięto cały tor optyczny. Pozwoliło to na znacznie ograniczenie wymiarów i wagi aparatów fotograficznych. Jednocześnie, w aparatach tych wciąż możemy korzystać z możliwości jaką daje wymiana obiektywu, co stanowi ich przewagę nad kompaktami. Aparaty bezlusterkowe są stosunkowo nową pozycją na rynku fotograficznym. Tego typu urządzenia zaczęły się bowiem pojawiać w 2008 roku. Niemniej jednak, postęp technologiczny następuje obecnie tak szybko, że jakość fotografii, jakie możemy wykonywać za ich pomocą, niczym nie ustępuje aparatom lustrzanym.

Zalety bezlusterkowców

Aparat bezlusterkowy to rozwiązanie, które stanowi idealny kompromis pomiędzy lekkością i niewielkimi wymiarami aparatów kompaktowych, a doskonałą jakością zdjęć, które oferują nam lustrzanki cyfrowe. Przede wszystkim kupując aparat bezlusterkowy możemy mieć pewność, że jego waga będzie znacznie mniejsza niż tradycyjnej lustrzanki. Ma to znaczenie dla wielu fotografów, którzy doskonale wiedzą, że noszenie torby ze sprzętem jest nie tylko bardzo trudne np. w czasie podróży, ale również często wiąże się z bolesnością pleców i problemami z kręgosłupem.

Jednocześnie bezlusterkowiec daje nam praktycznie takie same możliwości jak lustrzanka cyfrowa. Możemy dowolnie wymieniać obiektywy, ustawiać ostrość, balans bieli czy kontrast, a jakość zdjęć jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego fotografa.

Aparat bezlusterkowy również trzymamy oburącz, obserwując kadr na ekranie LCD lub przez wizjer. Dzięki temu osoby, które są przyzwyczajone do fotografowania lustrzanką, nie odczują większej zmiany, poza zapewnieniem sobie maksymalnego komfortu w każdych warunkach.

Dlaczego aparaty bezlusterkowe nie wyparły lustrzanek?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Skoro aparaty bezlusterkowe są tak dobrą alternatywą, to dlaczego wciąż nie widzimy by używali ich wszyscy profesjonaliści? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Bezlusterkowiec to stosunkowo nowy rodzaj aparatów, który nie przedarł się jeszcze masowo do świadomości ludzi kupujących aparaty fotograficzne. Wiele osób wciąż podchodzi do nich nieco nieufnie.

Dlaczego jednak nie są używane masowo w fotografii modowej, reportażowej czy sportowej? To proste. Większość osób, które zawodowo zajmuje się wykonywaniem zdjęć, posiada swój sprzęt, za który zapłacili nierzadko naprawdę duże pieniądze. Zakup bezlusterkowca, kiedy dotychczasowe aparaty i obiektywy radzą sobie doskonale, jest po prostu zbędnym wydatkiem. Dlatego wielu fotografów nie korzysta jeszcze z tego wygodnego rozwiązania. Niemniej jednak, coraz częściej poszukując nowego sprzętu wybierają ten właśnie typ aparatów.

Warto jednocześnie być szczerym i przyznać, że istnieją typy fotografii, w której tradycyjne lustrzanki cyfrowe radzą sobie lepiej. Mowa tu np. o fotografowaniu żywej przyrody czy zdarzeń sportowych. Dynamiczne ujęcia wciąż wymagają dobrej lustrzanki z odpowiednim obiektywem. Niemniej jednak, wszystko wskazuje na to, że popularność bezlusterkowców wciąż będzie rosła.

Pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy – czego o nim nie wiesz?

W aparatach bezlusterkowych światło pada bezpośrednio na matrycę, dlatego to od niej zależy tak naprawdę jakość wykonanych przez nas fotografii. Dlatego też, jedną z najlepszych opcji dla osób, które zastanawiają się nad zakupem tego rodzaju aparatów fotograficznych, są pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe. Pełna klatka oznacza wymiary matrycy, które są dokładnie takie same, jak w przypadku kliszy aparatu analogowego. Dzięki temu oraz szerokiemu obiektywowi światło dociera do całej powierzchni matrycy, co sprawia, że fotografia jest wyrazista i pozbawiona szumów. Pełnoklatkowa matryca to również duża rozpiętość tonalna, a więc zachowanie wiernych kolorów fotografowanych przedmiotów.

Aparaty bezlusterkowe od Nikona

Jedną z firm, która dynamicznie rozwija swoją ofertę aparatów bezlusterkowych, jest Nikon. Ten światowej klasy producent dostrzegł potencjał jaki daje ten typ aparatów i chce, by zarówno początkujący, jak i zaawansowani fotografowie mieli alternatywę dla robiących doskonałe zdjęcia, ale ciężkich aparatów lustrzanych.

W ofercie Nikona znajdziemy obecnie pełnoklatkowe bezlusterkowce, których nowoczesność jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Duże, jasne obiektywy, doskonałej jakości matryca oraz szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwalają na wykonywanie zdjęć w naprawdę dobrej jakości. Jednocześnie pełnoklatkowe bezlusterkowce, które oferuje Nikon, są solidne, trwałe i lekkie. Mogą więc towarzyszyć nam w każdych warunkach.

Zobacz, jakie aparaty bezlusterkowe od Nikona znajdują się w ofercie producenta.

Jak więc widzisz, aparaty bezlusterkowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i osób, które profesjonalnie zajmują się fotografią. Jednocześnie wciąż jednak wiele osób nie wie o ich istnieniu, przez co często decydują się na zakup aparatów kompaktowych, które nie są w stanie zapewnić im oczekiwanej jakości zdjęć. Mamy więc nadzieję, że informacje, które znalazły się w powyższym artykule, pozwolą ci podjąć świadomą decyzję co do wyboru aparatu, który spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Poprzedni artykułHulajnogą na podbój miejskiej dżungli
Następny artykułJaki Internet bez limitu wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj