Długa ekspozycja w fotografii
Na fotografii zrobionej z wykorzystaniem długiej ekspozycji obiekty ruchome wyglądają na rozmyte, a nieruchome pozostają wyostrzone. Uzyskujemy efekt dynamiki.
Oprócz szybkiego ruchu długa ekspozycja pozwala zarejestrować na zdjęciu także wolne poruszanie się chmur czy wody, co pozwala osiągnąć naprawdę zjawiskowe efekty.
Kiedy warto wybrać długą ekspozycję?
Długa ekspozycja może być wykorzystana do uchwycenia ruchu. Na przykład, jeśli fotografujesz strumień wodny lub ruch uliczny, długa ekspozycja spowoduje, że ruch zostanie uchwycony jako rozmycie, co nada zdjęciu dynamiczny charakter.
Technika ta przydaje się też w warunkach słabego oświetlenia, bo umożliwia zebranie większej ilości światła przez aparat. Jest to istotne zwłaszcza w nocy, jeśli potrzebujesz zrobić odpowiednio jasne zdjęcie.
Długa ekspozycja pomaga również zminimalizować ryzyko szumów na zdjęciu, co sprawia, że fotografia wychodzi ostrzejsza, niż ta zrobiona z wykorzystaniem krótkiej ekspozycji. Ta technika może być stosowana na różne sposoby, w zależności od potrzeb i celu fotografii. Warto jednak pamiętać, że przy długim czasie ekspozycji konieczne jest zastosowanie statywu lub innego stabilizatora aparatu, aby uniknąć rozmazania zdjęć spowodowanego drganiami sprzętu.
Malowanie światłem
Zastosowanie długiej ekspozycji umożliwia też osiągnięcie specjalnego efektu na zdjęciu, jakim jest malowanie światłem. To technika polegająca na wykonywaniu ruchów źródłem światła, np. latarką czy diodą LED. Poprzez nałożenie wielu klatek tego samego ujęcia Twój ruch ze źródłem światła zostanie utrwalony na zdjęciu jako jedna całość.
Jak malować światłem? Otwórz migawkę aparatu, a następnie w kreatywny sposób przesuwaj źródła światła przed obiektywem. Zacznij rysować, malować lub poruszać światłem wzdłuż obiektu, który chcesz uwiecznić na zdjęciu. Możesz tworzyć różne kształty, linie i wzory, a jednocześnie eksperymentować z ruchami i technikami. W ten sposób wyczarujesz niesamowite figury! Wszystko zależy od Twojej kreatywności, wykonywanych ruchów i ich częstotliwości, powtórzeń oraz źródła światła.
Jak widzisz długa ekspozycja daje zaskakujące możliwości w robieniu ciekawych ujęć. Jej wykorzystanie w nowoczesnych smartfonach ułatwi Ci opanowanie profesjonalnych technik fotograficznych.
*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock