Kontrola rodzicielska. Jak sprawdzać smartfon dziecka?

Współcześni rodzice, którzy chcą zadbać o odpowiednią higienę wirtualnego życia swoich dzieci nie mają łatwego zadania. Komputery, smartfony i tablety można spotkać niemal wszędzie, a nadmierne korzystanie z tych urządzeń może bardzo łatwo przyczynić się do uzależnienia od internetu. Jak powinna wyglądać kontrola rodzicielska? Gdzie leży granica prywatności? Czy rodzic powinien śledzić telefon dziecka?

Najmłodsi użytkownicy komputerów i urządzeń mobilnych nie mają jeszcze pojęcia, o tym jak w odpowiedni sposób korzystać z technologicznych dobrodziejstw naszych czasów. O ile intuicja nie zawodzi ich w kwestii obsługi elektronicznych gadżetów, nieco gorzej wypadają pod kątem cyfrowej równowagi (z ang. „digital wellbeing”), doboru treści dostosowanych do ich wieku oraz podatności na uzależnienie od internetu i gier komputerowych. Warto więc jak najczęściej towarzyszyć dziecku podczas zabaw ze smartfonem lub tabletem i cierpliwie wyjaśniać zasady netykiety (czytaj więcej: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/netykieta-15-zasad-postepowania-w-sieci) i funkcjonowania w sieci. Dobrze jest również skorzystać z narzędzi, które ułatwiają kontrolę rodzicielską, a także pomagają w śledzeniu telefonu dziecka na wypadek sytuacji kryzysowych.

Kontrola rodzicielska telefonu

Na rynku możemy znaleźć wiele przydatnych aplikacji do kontroli dziecięcych telefonów. Można je pobrać na smartfony z systemem Android oraz iOS. Rodzic instaluje odpowiedni program w urządzeniu, którym posługuje się młody internauta, a także w tym z którego sam korzysta na co dzień. Aplikacje służące do kontroli rodzicielskiej pozwalają definiować czas, jaki dziecko może spędzać przed ekranem smartfona, zakładać blokadę rodzicielską na nieodpowiednie treści oraz śledzić telefon dziecka. Poniżej przedstawiamy listę narzędzi umożliwiających skorzystanie z tych funkcji. Wszystkie bezpłatnie do pobrania z Google Play.

Kontrola rodzicielska – Android

  • Google Family Link
  • Kaspersky SafeKids
  • Norton Family parental control
  • Safe Family
  • Chroń Dzieci w Sieci

Śledzenie telefonu dziecka

Uzależnienie od internetu i nieodpowiednie dla dzieci treści publikowane w sieci to tylko niektóre problemy z którymi mierzą się współcześni rodzice. Odpowiednia edukacja, częste rozmowy na temat cyfrowej rzeczywistości i kontrola rodzicielska na pewno pomogą się z nimi rozprawić. Są jednak sytuacje w których role odwracają się o 180 stopni. Czasami to właśnie technologie mogą okazać się wybawieniem w prawdziwym świecie. Aplikacje umożliwiające śledzenie telefonu dziecka to sprawdzony sposób kontroli nad młodocianymi posiadaczami smartfonów. Oto programy, które warto w tym celu pobrać:

  • Gdzie Jest Dziecko Orange
  • Bezpieczna Rodzina
  • Family Link
  • Lokalizator Rodziny – Life 360

Współczesne smartfony oferują bardzo dużo narzędzi, które umożliwiają kontrolę telefonu dziecka, nakładanie blokad rodzicielskich i regulowanie czasu dostępu do urządzeń mobilnych. Część z nich dostępna jest z poziomu systemów operacyjnych, inne wymagają instalowania dodatkowych programów. Pamiętajmy jednak, że żadna aplikacja nie zastąpi prawdziwych relacji budowanych z naszymi dziećmi!

Poprzedni artykułNaprawa telefonów
Następny artykułOpony do skuterów. Dętkowe czy bezdętkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj