Aktualne przepisy ruchu drogowego wymagają od kierowców, aby zawsze mieli w samochodzie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Jednak na zdrowy rozsądek warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych rzeczy. W oparciu o własne doświadczenie przygotowaliśmy listę absolutnie przydatnych w podróży akcesoriów – zanim ruszysz w trasę, sprawdź czy masz je na wyposażeniu swojego auta!
Co obowiązkowo musisz mieć w aucie podczas każdej podróży?
Na wyposażeniu każdego pojazdu musi znajdować się gaśnica o pojemności 1 kg, z ważnymi badaniami technicznymi, a także trójkąt ostrzegawczy – taką informację wyczytasz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku. Obydwa przedmioty powinny mieć ważną homologację. W razie kontroli drogowej za brak któregoś z nich zostaniesz ukarany mandatem w wysokości – odpowiednio – do 500 i do 200 zł. Zarówno gaśnicę, jak i trójkąt ostrzegawczy należy trzymać w miejscu zapewniającym wygodny do nich dostęp, dlatego nie upychaj ich pod stertą toreb czy walizek w samochodzie. Gdyby doszło do zwarcia i pożaru akcję gaszenia będzie Ci ciężko zainicjować. Również w sytuacji, gdy Twój pojazd rozkraczy się na trasie, nie zdołasz go od razu odpowiednio oznakować, aby był widoczny dla innych uczestników drogi, dopóki nie odkopiesz go spod wszystkich przesłaniających go rzeczy.
Co jeszcze powinno znaleźć się na stałym wyposażeniu auta?
Co oprócz wymaganych prawem rzeczy powinieneś mieć zawsze w samochodzie? Podpowiadamy!
Apteczka
Dobrze wyposażona apteczka powinna być zaopatrzona w gumowe rękawiczki ochronne, opaskę uciskową, maseczkę do przeprowadzenia sztucznego oddychania, koc termiczny, bandaże, gazę, trójkątną chustę, opaskę uciskową, środek do dezynfekcji oraz plastry i nożyczki. Niektóre z tych przedmiotów przydadzą się nie tylko w krytycznych sytuacjach, ale i podczas wakacyjnego biwaku czy aktywnego weekendu. W końcu drobne zadrapania czy skaleczenia są stosunkowo częstym udziałem naszego życia. I będziesz przygotowany na ewentualne zmiany w przepisach – są plany wprowadzenia w trym roku (2019) obowiązku posiadania apteczki.
Alkomat
Nie da się ukryć, że celem niektórych z naszych wyjazdów jest wspólne celebrowanie uroczystości rodzinnych czy spotkań towarzyskich. Kiedy na drugi dzień po nich będziesz szykował się do drogi, upewnij się, że wypity poprzedniego dnia alkohol zdążył już całkowicie zmetabolizować się i opuścić Twój organizm. Pamiętaj też, że jazda na kacu jest równie niebezpieczna co prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. Ruszaj w drogę dopiero, gdy zyskasz pewność, że złe samopoczucie nie będzie rozpraszać już Twojej uwagi.
Gadżety przydatne w podróży
Z oczywistych względów przydadzą Ci się okulary przeciwsłoneczne (lub specjalne nasadki z klipsem na okulary) i ładowarka do telefonu – najnowocześniejszy smartfon okaże się zupełnie nieprzydatny, jeśli bateria się wyładuje i nie będziesz mógł wezwać pomocy lub skorzystać z nawigacji.
Kamizelka odblaskowa
Jeśli dojdzie do kolizji, zajdzie potrzeba wymiany koła lub Twój samochód odmówi posłuszeństwa i dalsza jazda stanie się niemożliwa, kamizelka odblaskowa będzie jak znalazł! Dzięki niej będziesz lepiej widoczny dla innych kierowców, krzątając się w pobliżu auta. Przyda się również, jeśli mieszkasz w pobliżu południowej granicy lub często zdarza Ci się podróżować po Europie – bywa wymagana przez przepisy drogowe w różnych krajach, na przykład w Czechach.
Koło zapasowe, podnośnik i klucze do kół
O kole zapasowym zdarza się zapominać wielu kierowcom – w końcu na co dzień z niego nie korzystają. Jeśli i Ty nie wozisz go w swoim aucie, zanim kolejny raz wyruszysz z domu, zapakuj dodatkowe koło do bagażnika – gdy złapiesz gumę (przy odrobinie wiedzy) bez trudu je wymienisz. Pamiętaj również, by regularnie sprawdzać stan ciśnienia we wszystkich oponach (wliczając w to zapasowe)… I zawsze wozić ze sobą lewarek i klucze do kół, bez których zupełnie nic nie zdziałasz!
Latarka
Z tego względu, że nawet zadbany samochód z ważnym przeglądem bywa awaryjny, warto mieć przy sobie latarkę, najlepiej tzw. czołówkę, bo podczas wymiany koła zapewni idealnie skierowane źródło światła i pozwoli Ci mieć obydwie dłonie wolne.
Linka holownicza
Prędzej czy później linka holownicza przyda się każdemu kierowcy. Sprawdzi się nie tylko w przypadku awarii pojazdu, ale też pozwoli go wydobyć z głębokiej zaspy. I to niezależnie od tego, czy sam potrzebujesz pomocy, czy Twoja altruistyczna natura sprawi, że będziesz chciał pomóc komuś innemu.
Płyn do spryskiwaczy i… olej silnikowy
W trosce o bezpieczną jazdę i stan portfela warto wozić ze sobą zapas płynu do spryskiwaczy. O jego uzupełnianiu przypominamy sobie zazwyczaj wtedy, gdy zaczyna go brakować. Jeśli nagle się wyczerpie, a będziesz miał dość pecha, by krótko po tym zatrzymała Cię drogówka, możesz otrzymać od mandat do 500 zł za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowych. Dlatego lepiej jest od razu zjechać na pobocze i uzupełnić braki – w końcu tylko czyste szyby (obok sprawnych świateł czy sprawnego wzroku) pozwolą Ci dojrzeć różne zagrożenia na drodze. Wyruszasz w dalszą trasę? Zabierz ze sobą olej silnikowy i co kilka dni kontroluj jego poziom za pomocą bagnetu, a w razie czego uzupełnij jego braki.
Prostownik
Z oczywistych powodów warto przechowywać prostownik w bagażniku auta, a nie w garażu. Gdy znajdziesz się daleko od domu, łatwo naładujesz akumulator. Nie stracisz czasu na przyjazd pomocy drogowej i będziesz w pełni niezależny od innych kierowców.
Wzór oświadczenia o kolizji
Drobne stłuczki przytrafiają się każdemu. W wielu przypadkach wystarcza polubowne rozwiązanie sprawy i wypełnienie oświadczenia o kolizji. Jego wzór bez problemu znajdziesz w internecie. Wydrukuj go i trzymaj zawsze w samochodzie, aby mieć pewność, że kluczowe informacje zostaną zawarte w oświadczeniu. To duża oszczędność czasu i nerwów, gdy już dojdzie do tego typu sytuacji.
Zapas żarówek i bezpieczników
A skoro już wcześniej poruszyliśmy temat widoczności na drodze, musimy wspomnieć o zapasowych kompletach żarówek i bezpieczników. Wiele modeli aut, szczególnie starszej generacji, nie wymaga wizyty w serwisie, abyś mógł wymienić przepaloną żarówkę czy bezpiecznik. Tego rodzaju zestawy nie zajmują dużo miejsca, a pozwolą Ci szybko uporać się z problemem. Wybierając je, zwróć uwagę na to, by miały odpowiednią homologację – w przeciwnym razie nie powinny być używane na drogach publicznych w Polsce i innych krajach UE.
Jakie zmiany zaszły w przepisach o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu?
1 października 2018 roku weszły w życie przepisy, które dopuszczają prowadzenie auta bez posiadania ze sobą dowodu rejestracyjnego czy dokumentu potwierdzającego ważność OC. Wciąż należy mieć przy sobie ważne prawo jazdy oraz – jak wspomnieliśmy na wstępie – obowiązkowe wyposażenie: gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.
Mimo że nie wszystkie wymienione przez nas rzeczy są wymagane przez polskie prawo, zaufaj nam – naprawdę się przydają! Poza kołem zapasowym, lewarkiem i zestawem kluczy, kamizelka odblaskowa, latarka i obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy umożliwią sprawną i bezpieczną wymianę koła, niezależnie od pory dnia lub warunków pogodowych. Linka holownicza, apteczka i zapas płynów samochodowych, żarówek i bezpieczników będą niezastąpione podczas wielu różnych awarii. Mnóstwo przydatnych w podróży rzeczy znajdziesz na nocar.pl. Zajrzyj do naszego sklepu i skompletuj najważniejsze samochodowe akcesoria w jednym miejscu!
Źródło zdjęć: shutterstock.com, pexels.com