Fiat – to już 100 lat!

Minęło już 100 lat od momentu, kiedy w Polsce pojawił się pierwszy Fiat. To niesamowite, jak ogromną popularnością cieszą się w naszym kraju samochody włoskiej marki. Cenimy ją za wszechstronność, niezawodność oraz skupienie na potrzebach kierowcy, a nie rynku motoryzacyjnego. Fiat idzie z duchem czasu, proponując coraz ciekawsze rozwiązania oraz ponadczasowy styl, który zachwyca dziś tak samo, jak 100 lat temu!

Fiat w Polsce w latach 1920-2020

Dokładnie 2 lutego 1920 roku w Warszawie założono spółkę Polski Fiat, która zajęła się sprzedażą włoskich samochodów na szeroką skalę, choć na polskich drogach zawitały już na początku 1906 roku. Polacy mieli okazje dobrze zaznajomić się z udogodnieniami, jakie gwarantują włoskie samochody. Po niedługim czasie zdążyli zakochać się w nich na tyle, ale zaprosić je do stolicy i rozpocząć ich sprzedaż na szeroką skalę. W warszawskim salonie zajmowano się dodatkowo naprawą oraz obsługą pojazdów, gwarantując w ten sposób kompleksowe usługi dla kierowców zdecydowanych na zakup Fiata.

Z czasem z Warszawy zaczęły wyjeżdżać auta produkowane w Polsce – pierwszą licencję wykupiono w 1931 roku, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił dalsze funkcjonowanie fabryki. W tym czasie na polskie drogi zdążyły wyjechać takie modele Fiata, jak 508/III i 518. Kolejną licencję wykupiono w 1965 roku – w warszawskiej fabryce FSO rozpoczęły się prężne działania mające na celu wyprodukowanie aut w znakomitej większości wybieranych przez rodaków – to właśnie tam powstał model 125.

Kultowe modele Fiata produkowane w Polsce: 126p, Panda, 500

Najbardziej kultowy model – 126p – miał swoje początki w fabryce w Bielsku-Białej. Było to tzw. auto małolitrażowe. Jego popularność była tak spora, że po pewnym czasie zdecydowano się na otwarcie drugiej fabryki w Tychach, aby w 1991 roku powrócić już tylko na taśmy produkcyjne w Bielsku-Białej. Tam też powstało ostanie auto na włoskiej licencji, Cinquecento, przeznaczone do sprzedaży na wszystkich rynkach europejskich.

Sukcesy fabryki w Tychach odnotowano także w latach najnowszych. Rok 2003 oraz 2007, kiedy to produkowano Pandę i Fiata 500, równie mocno zapisały się w historii włoskiego koncernu. Oba modele uzyskały tytuł „Samochodu Roku”. Wspomnienia 100 lat obecności Fiata w Polsce można zamknąć imponującą liczbą 12 mln samochodów wyprodukowanych w latach 1971-2019.

Poprzedni artykułOprogramowanie CAM dla branży mechanicznej
Następny artykułCzy warto naprawiać telefon przed sprzedażą? Które naprawy opłaca się przeprowadzić przed sprzedażą telefonu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj