Wszystko o alternatorach motocyklowych — zasada działania, awarie i naprawa

Motocykl składa się z wielu elementów, które współpracując ze sobą pozwalają na komfortową, bezpieczną i emocjonującą jazdę. Przez ostatnie 130 lat rozwiązania i układy stosowane w jednośladach wyewoluowały do tego stopnia, że producentom coraz trudniej nas zaskoczyć. Jednym z obszaru rozwoju są układy elektryczne i elektroniczne, w których jedną z kluczowych ról odgrywa alternator. W tym materiale postaramy się przybliżyć ci jego funkcje, zasadę działania i najczęściej spotykane awarie, a także koszty związane z naprawą lub wymianą alternatora.

Jak działa alternator motocyklowy?

Alternator motocyklowy — inaczej prądnica prądu przemiennego — to główny element układu ładowania, dzięki któremu akumulator może utrzymać stałe napięcie. Zmienia on energię mechaniczną w prąd przemienny, zasilając baterię twojego motocykla, z której trafia on dalej do wszystkich elementów układu elektrycznego i elektroniki. We współczesnych motocyklach najczęściej spotykamy dwa typy alternatorów — z uzwojeniem znajdującym się na wirniku (alternator elektromagnetyczny) lub z wirnikiem z magnesów stałych (alternator stałomagnetyczny). Każdy z nich działa w podobny sposób. Alternator napędzany jest z wału korbowego (w zależności od typu alternatora: łańcuchem/paskiem napędowym lub bezpośrednio, gdy jest na nim zamontowany), a wprawiony w ruch wytwarza prąd, który następnie trafia do akumulatora.

Alternator do motocykla — typowe awarie

W zależności od typu alternatora podczas eksploatacji motocykla możesz spotkać się kilkoma typowymi awariami. W alternatorach z uzwojeniem na wirniku najczęściej dochodzi do zużycia szczotek w szczotkotrzymaczu (lub ich zawieszenia), wytarcia pierścieni ślizgowych lub przebicia diod prostownika. W grę wchodzą także uszkodzenia uzwojeń (wirnika lub stojana), regulatora napięcia lub łożyska na wirniku. W alternatorach motocyklowych z wirnikiem z magnesów stałych najczęściej dochodzi do uszkodzeń regulatora napięcia lub stojana.

Niepoprawne działanie tego podzespołu mogą również powodować spadki napięcia w połączeniach instalacji elektrycznej oraz niski poziom oleju w silniku, co doprowadza do przegrzania alternatora. Warto zaznaczyć, że problem z ładowaniem akumulatora nie zawsze oznacza awarię alternatora. Winna może być uszkodzona instalacja, zaśniedziałe połączenia elektryczne lub sama bateria. Warto dokładnie sprawdzić cały układ, żeby nie narażać się na dodatkowe koszty i zbędne rozkręcanie motocykla w celu zdemontowania alternatora.

Jak naprawić alternator motocyklowy? Cena nowego kontra serwis

Alternator nie należy do grupy najczęściej wymienianych podzespołów w motocyklu. Jednak, gdy awaria zmusi nas do zakupu nowego, warto porównać koszty serwisu i nowych części. W zależności od modelu jednośladu ceny wahają się od około 100 zł (do skuterów o małej pojemności i motorowerów) do nawet 1000 zł (do motocykli renomowanych marek o dużej pojemności). W przypadku mniejszych jednośladów serwis wydaje się nieopłacalny, a niektórych przypadkach niemożliwy — warsztaty zajmujące się regeneracją alternatorów liczą sobie od 150 do 500 zł. Na koszt naprawy ma wpływ m.in. marka motocykla, położenie i poziom trudności demontażu alternatora oraz lokalizacja i renoma warsztatu.

Warto pamiętać, że nie wszystkie punkty serwisowe udzielają gwarancji na wykonane usługi — to kolejny powód, żeby zastanowić się nad opłacalnością regeneracji. Wiadomo, że w przypadku starszych lub rzadkich motocykli zakup nowego alternatora może nie być możliwy — wtedy warto skorzystać z usług serwisu lub poszukać używanych podzespołów na portalach aukcyjnych. Decydując się na zakup nowego alternatora, radzimy zdecydować się na sprawdzony sklep motocyklowy z wykwalifikowaną obsługą, która pomoże wybrać najlepszy alternator do twojego motocykla.

I’M Inter Motors i imready.eu — szeroki wybór alternatorów motocyklowych

W I’M Inter Motors — największej sieci salonów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu znajdziesz duży wybór alternatorów do wielu marek i modeli motocykli. Możesz liczyć nie tylko na wiele części od renomowanych producentów, ale także szereg dogodności — m.in. kilka opcji płatności i dostawy zamówienia (m.in. darmowy odbiór w 240 punktach w całym kraju), darmową przesyłkę po przekroczeniu progu i zwrot towaru do aż 60 dni. Odwiedź jeden z 39 salonów I’M Inter Motors lub imready.eu i znajdź nowy alternator do swojego motocykla.

Poprzedni artykułCo warto wiedzieć o Data Center?
Następny artykułGdzie najlepiej jest kupić toner do drukarki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj