Inteligentny dom – jakie rozwiązania możemy wykorzystać w domu?

Jesteś w trakcie budowy domu? Zastanawiasz się nad rozwiązaniami najbardziej dopasowanymi do Twoich potrzeb? Sprawdź, jakie możliwości i technologie oferuje Ci inteligentny dom.

Inteligentny dom – co to takiego?

Inteligentny dom to budynek, który posiada zaawansowane systemy i technologie, które znacznie wpływają na komfort, wygodę i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Oprócz podniesienia standardu życia, rozwiązania zastosowane w tego typu budynku pozwalają na oszczędności w domowym budżecie. Zarządzanie odbywa się bez konieczności ingerencji mieszkańców. Systemy, które są wykorzystywane w tworzeniu inteligentnego domu są przyjazne dla środowiska, ponieważ zostały do nich wdrożone wysokiej jakości rozwiązania ekologiczne. Tworzenie budynków z zastosowaniem innowacyjnych systemów staje się coraz bardziej popularne.

Automatyka domowa i jej możliwości

Jeżeli myślisz o stworzeniu inteligentnego domu (nawet w dalekiej przyszłości) już w czasie jego budowy warto pomyśleć o dodatkowej instalacji elektrycznej. Pozwoli to uniknąć późniejszych remontów, ponieważ wszelkie niezbędne do podłączenia systemów kable zostaną już doprowadzone w odpowiednie miejsce. Zadaniem inteligentnego domu jest możliwość programowania poszczególnych jego elementów, a także informowanie mieszkańców o jego stanie – zużycie energii elektrycznej, temperatura powietrza itp.

Sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją domu

Inteligentny dom pozwala na sterowanie ogrzewaniem. Wystarczy, że elektrozawory znajdujące się na każdym grzejniku zostaną zaprogramowane w całym systemie. Sterowanie temperaturą opiera się o czujniki, które rozmieszczone są w każdym pomieszczeniu. Jeżeli nie wyczuwają one domowników, system reaguje obniżając temperaturę, a także zmieniając ustawienia klimatyzacji czy też wentylacji. Dodatkowo w każdym z pomieszczeń można zaprogramować inną temperaturę i zoptymalizować tryb pracy urządzeń.

Sterowanie bramą, alarmem i monitoringiem

Automatyka domowa zwiększa również bezpieczeństwo domowników. Dzięki zintegrowaniu systemów alarmowych może być niezwykle przydatna w przypadku sytuacji nagłych – pożar, wydobywanie się gazu itp. Odpowiednia konfiguracja czujników pozwoli na natychmiastowe powiadomienie odpowiednich służb o zagrożeniu czy też włączeniu alarmu.

Pomocna może okazać się również kontrola dostępu – automatyczne sterowanie bramą czy też furtką. Wejście na posesję może być możliwe tylko dla osób posiadających specjalne karty, które są kompatybilne z systemem.

Sterowanie roletami i oświetleniem

Inteligentny dom to także zdalne sterowanie oświetleniem zarówno wewnątrz domu, jak i w ogrodzie. Można zaprogramować natężenie światła w poszczególnych pomieszczeniach, a na zewnątrz regulować je w zależności od tego, czy ktoś aktualnie się tam znajduje. Zabieg ten pozwala wykreować niepowtarzalny nastrój i pełni również funkcję ochronną szczególnie na zewnątrz.

Czy warto posiadać inteligentny dom?

Obecnie na rynku można spotkać wiele urządzeń oferujących innowacyjne rozwiązania. Niektórzy decydują się na stworzenie inteligentnego domu ze względu na zwiększenie ochrony swojego mienia i najbliższych, inni traktują innowacyjne rozwiązania jako efektowny i wygodny gadżet. Należy jednak wspomnieć, że skuteczny system jest możliwy tylko dzięki profesjonalnym urządzeniom, które dostępne są między innymi w sklepie Eltrox. Nie warto działać na własną rękę. Lepiej swoje plany skonsultować ze specjalistami, którzy pomogą dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązania.

Poprzedni artykułSystemy zarządzania zasilaniem – firma APC
Następny artykułSerwis i naprawa konsol

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj