Proxy – co to jest i do czego służy?

Serwer proxy to w bezpośrednim tłumaczeniu „pośrednik”, a w rzeczywistości, pewnego rodzaju zabezpieczenie, które znajduje się między komputerem a Internetem. Proxy przechowuje dane najczęściej wykorzystywanych stron WWW i w razie potrzeby, może również ukryć numer IP użytkownika sieci. Serwer proxy przechwytuje wszystkie żądania dostępu i dostarcza odpowiedzi z pamięci podręcznej – dzięki temu strony otwierają się szybciej i wydajniej. Jeżeli jednak wybierana strona nie jest zapisana w pamięci serwera proxy, ładuję on stronę z serwera i tworzy jej kopię.

W jaki sposób wykorzystywane są serwery proxy?

Serwery proxy, z uwagi na swoje dość istotne znaczenie, są używane do wielu celów – prywatnych i służbowych. Proxy może znacznie poprawić wydajność reakcji sieciowej. Gdy żądanie jest wysyłane przez użytkownika komputera, proxy ładuje dane bezpośrednio ze swojej pamięci podręcznej – pod warunkiem utworzenia uprzednio kopii strony.

Serwer proxy pełni również niezwykle ważną rolę w zakresie filtrowania treści witryn internetowych. Dlatego też, wielu pracodawców wykorzystuje takie rozwiązanie w komputerach pracowniczych. Osoba zatrudniona, podczas wykonywania pracy i korzystania z Internetu może mieć zablokowany dostęp np. do mediów społecznościowych i stron poświęconych stricte rozrywce. Ma to na celu zapobieganie nadużywania sieci w celach prywatnych podczas godzin pracy. To co może wydać się zabawne – pracownicy mogą wykorzystać bramkę proxy, aby uzyskać dostęp do zablokowanych przez pracodawcę stron.

Niektóre serwery internetowe są w stanie sformatować witryny tak, aby pasowały do określonej grupy odbiorców lub zaspokoić określone potrzeby firmy i personalne. Oprócz tego, proxy pełni również rolę zabezpieczającą. Może zapobiegać instalowaniu złośliwego oprogramowania i różnego rodzaju wirusów.

Rodzaje serwerów proxy

Jest kilka typów proxy. Najpopularniejsze można podzielić, biorąc pod uwagę ich funkcjonalność i przeznaczenie.

  • Serwer proxy służący do buforowania stron internetowych i omijania blokady dostępu nazywany inaczej transparentnym, nie ukrywa oryginalnego adresu IP użytkownika. Nie zapewnia on żadnej anonimowości w sieci.
  • Proxy sieci Web jest jednym z najpowszechniejszych serwerów. Głównym jego zadaniem jest zwiększenie szybkości wyświetlania treści. Ułatwia sprawny dostęp do danych. Jeśli żądany zasób nie zostanie znaleziony w pamięci podręcznej, serwer proxy sieci Web, pobierze plik ze zdalnego serwera i zapisze jego kopię w pamięci podręcznej. Dzięki temu, żądana strona w przyszłości załaduje się szybciej.
  • Serwer proxy zapewniający anonimowość w sieci, modyfikuje nagłówki HTTP w celu ukrycia oryginalnego adresu IP.

Podobną zasadę działania jak proxy ma sieć Tor oraz usługi VPN. Jednak pomiędzy tymi trzeba technologiami istnieją dość duże różnice. Jakie? Dość dobrze zostało to opisane w tym serwisie, gdzie znajdziesz porównanie proxy, VPN i Tora.

Zalety proxy

Serwery proxy mają wiele zalet. Przede wszystkim znacznie wpływają na wydajność sieci. Aby otworzyć szybko konkretną stronę, proxy pobiera zawartość z pamięci podręcznej (o ile wcześniej strona została załadowana). W ten sposób zmniejsza się wykorzystanie przepustowości i zmniejszają koszty – dlatego, też wiele dużych form nie wyobraża sobie funkcjonowania formy bez tej usługi. Oprócz tego, wspomaga monitorowanie i filtrowanie treści stron internetowych. To pomaga kontrolować poczynania użytkowników w sieci w szkołach i zakładach pracy. Proxy umożliwia również anonimowe przeglądanie stron internetowych. Ukrywa on IP użytkownika i jego lokalizację.

Jeśli chodzi o wady – jest ich naprawdę niewiele. Tym co można wskazać za negatywną cechę proxy jest możliwość wystąpienia niewłaściwej konfiguracji, która może utrudnić korzystanie z Internetu. Serwery proxy stały się niestety poważną bronią, wykorzystywana w cyberatakach. Przez właściwości i charakterystykę proxy, namierzenie cyberprzestępców czasem staje się niemożliwe. Jak widać, anonimowość w sieci może mieć dwa oblicza.

Poprzedni artykułCzym jest Net.Framework?
Następny artykułPierwsze komputery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj