Nowoczesne firmy inwestują w rozwój swoich pracowników oraz urządzenia i programy, które ułatwiają im wykonywanie codziennych obowiązków, a co za tym idzie – korzystnie wpływają na tempo i jakość procesów produkcyjnych, magazynowych i sprzedażowych. Jeśli chodzi o te ostatnie, a zwłaszcza zadania, z jakimi zmagają się pracownicy terenowi, rekomendowane są aplikacje dla handlowców, które współpracują z nadrzędnym systemem zarządzania.
Z jakimi problemami borykają się przedstawiciele handlowi?
W pracy handlowca ogromne znaczenie mają umiejętności sprzedażowe i wysoka kultura osobista, ale to nie wystarczy, by przedstawiciel handlowy mógł wykonywać swoje zadania dokładnie i szybko. Gromadzenie szczegółowych informacji na temat klientów, przeprowadzonych rozmów i zawartych transakcji wymaga czasu i skupienia, dlatego ręczne sporządzanie notatek dawno przestało być opłacalne. Zamiast tego wykorzystuje się nowoczesne urządzenia mobilne, takie jak terminale i kolektory kodów kreskowych, w których zainstalowano nowoczesne aplikacje dla handlowców.
W pracy przedstawiciela handlowego niezbędny jest szybki dostęp do informacji na temat oferowanych produktów i usług. Jeżeli pracownik nie może w krótkim czasie dotrzeć do takich informacji, ma trudności z wyjaśnieniem szczegółowych zasad działania produktów, opisaniem ich parametrów i wskazaniem, dlaczego zakup danego przedmiotu/usługi byłby dla firmy klienta korzystny, jego praca nie przynosi spodziewanych efektów. Natomiast dzięki aplikacjom handlowym w każdej chwili może dotrzeć do szczegółowych, a przede wszystkim aktualnych informacji, które ułatwiają mu prowadzenie rozmów w terenie.
Aplikacje dla handlowców – optymalizacja pracy zespołów handlowych
Firmy, które zajmują się tworzeniem programów do obsługi magazynów i sprzedaży, opracowują również aplikacje handlowe, których podstawowym zadaniem jest usprawnienie pracy handlowej w terenie. Ogromne znaczenie ma tutaj możliwość dostosowania aplikacji nie tylko do specyfiki danej firmy, ale również potrzeb konkretnego pracownika mobilnego.
Jakie jeszcze cechy powinny posiadać wysokiej jakości aplikacje dla handlowców? Przede wszystkim muszą być zintegrowane z systemem ERP, tak by poszczególni pracownicy zespołów handlowych mogli nanosić zmiany w czasie rzeczywistym i mieli stały dostęp do informacji na temat aktualnych stanów magazynowych. Aplikacje handlowe zapewniają dwukierunkową synchronizację dokumentów magazynowych i handlowych pomiędzy systemem nadrzędnym a terminalem, dzięki czemu użytkownik może śledzić przepływ towarów w magazynie, ale też sprawdzać na jakim etapie znajduje się realizacja poszczególnych zamówień.
Aplikacje handlowe oparte o tradycyjne systemy operacyjne
Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani zakupem aplikacji handlowych do swojej firmy, mogą wybierać wśród programów opracowanych w oparciu o tradycyjne systemy operacyjne, jak i platformy mobilne, takie jak Android, Apple iOS czy Windows Phone. Zamawiając aplikację handlową, powinniśmy zatem sprawdzić, na jakiego typu smartfony i tablety jest przeznaczona. Niejednokrotnie ta sama firma zajmuje się dostarczaniem zarówno przenośnych urządzeń, jak i dedykowanych aplikacji.