Chcesz wypowiedzieć OC? Sprawdź, jak to zrobić!

Zdarza się, że wykupiona przez Ciebie polisa OC nie spełnia Twoich oczekiwań lub po prostu jest za droga. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz czekać do końca umowy, by coś zmienić. Przysługuje Ci prawo, by złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak wypowiedzieć OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w tworzeniu konkurencyjnych ofert polis. Może się zatem zdarzyć, że wykupisz ubezpieczenie, a chwilę później dojdziesz do wniosku, że stanowczo przepłacasz. Nie czekaj do końca umowy – znajdź korzystniejszą opcję. Pamiętaj przy tym, by wymówić obowiązującą Cię umowę, składając odpowiednie pismo. Wzory znajdziesz na stronie: https://www.mfind.pl/akademia/druki-ubezpieczeniowe/wypowiedzenie-umowy-oc-pobierz-wzor/.

Forma pisemna ma charakter obowiązkowy. Z umowy możesz zrezygnować niemal w każdej chwili, a więc niezależnie od tego, czy Twój przypadek dotyczy automatycznie przedłużonej polisy, umowy zawartej przez internet czy OC „odziedziczonego” po poprzednim właścicielu pojazdu. Jak rozwiązać umowę w konkretnych przypadkach? Zwróć szczególną uwagę na terminy.

Kiedy mogę wypowiedzieć OC?

Wypowiedzenie ubezpieczenia nie jest trudne, ale musisz dopilnować tego, by przybrało formę pisemną oraz zostało odpowiednio dostarczone. Niektóre z ubezpieczalni przyjmują pisma pocztą, inne dopuszczają również wiadomości e-mail i faksy. W jakich przypadkach możesz wymówić ubezpieczenie?

  • Jeśli kupiłeś samochód, który ma ważną polisę (ubezpieczenie przypisywane jest pojazdowi, nie właścicielowi), w każdej chwili możesz zrezygnować z ubezpieczenia, by móc samodzielnie wybrać ofertę. W tej sytuacji poprzedni właściciel otrzyma od ubezpieczyciela zwrot kosztów za niewykorzystane składki.
  • Przy umowach zawieranych za pośrednictwem internetu lub przez telefon, na odstąpienie od umowy masz 30 dni.
  • Zdarza się, że polisy są automatycznie przedłużane na kolejne 12 miesięcy. Aby zmienić polisę, należy wykupić OC w innej ubezpieczalni (ważne, by było to ubezpieczenie na ten sam okres), a następnie złożyć wypowiedzenie dla tzw. podwójnych ubezpieczeń. Zapłacisz wówczas jedynie za faktyczny czas korzystania z polisy (do dnia złożenia wypowiedzenia).
  • Wypowiedzieć polisę OC możesz również w przypadku, gdy Twoje auto zostanie skradzione, sprzedane za granicę lub przekazane do demontażu. Jesteś jednak zobowiązany do przedstawienia stosownej dokumentacji.

Poprzedni artykułNadaj paczkę w paczkomacie – to prostsze niż myślisz!
Następny artykułWybór odpowiedniej oferty abonamentowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj