Serwerownia a Centrum Danych – różnice

Niewiele osób wie czym różni się określenie “serwerownia” od “centrum danych”. Z tego powodu oba te pojęcia często bywają używane naprzemiennie. Różnica jest jednak dość znacząca, dlatego, żeby uniknąć pomyłki, warto zagłębić się w tę tematykę i poznać definicje obu tych miejsc.

Czym jest serwerownia?

Serwerownia (ang. server room) to specjalnie wydzielone pomieszczenie, w którym umieszczone są komputery pełniące rolę serwerów. Charakterystyczną cechą tego wnętrza są szafy stelażowe (rackowe). Dzięki dużej ilości urządzeń, serwerownia posiada swój specyficzny mikroklimat. Temperatura powietrza w tym pomieszczeniu utrzymywana jest na poziomie 20°C. Nowoczesne serwerownie są wyposażone również w czujniki reagujące na zmiany wilgotności i temperatury. W celu utrzymania ciągłości pracy urządzeń serwerowni stosuje się dwa lub więcej źródeł zasilania oraz systemy zasilania awaryjnego UPS (redundancja zasilania). Pomieszczenie serwerowni zazwyczaj pozbawione jest okien, a podłogi są często wyłożone specjalnymi dywanami i matami zapobiegającymi gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych. Ze względów bezpieczeństwa, dostęp do serwerowni posiada szereg systemów zabezpieczających przed nieautoryzowanym wejściem. Niezbędne są oczywiście również autonomiczne systemy przeciwpożarowe, które są szczególnie ważne w przypadku dużych serwerowni. Warto wiedzieć, że przygotowanie i wyposażenie serwerowni wymaga wysokich inwestycji, a w jej utrzymanie trzeba także wliczyć wysokie koszty energii elektrycznej i określić nośność podłogi ze względu na ciężkie akumulatory UPS-ów).

Nowoczesne Centrum Danych

Pomieszczenie zwane serwerownią to tylko część nowoczesnego Centrum Danych. Często używa się również określenia “Data Center”. Jednostka ta łącznie z serwerownią zapewnia ciągłość funkcjonowania serwerów oraz ich obsługi. Centrum Danych to inaczej miejsce, które jest podporządkowane ochronie, przetwarzaniu i przesyłaniu danych. Zazwyczaj jest to specjalnie zaprojektowany budynek, w którym pracują administratorzy sieciowi oraz osoby odpowiedzialne za wsparcie techniczne czyli tzw. “helpdesk”. Nowoczesne Data Center takie jak Centrum Danych nsix.pl oferuje szereg rozwiązań technologicznych dla firm.

Podsumowując, serwerownia to jedynie (lub aż) element Centrum Danych. Oba te miejsca nie mogłyby istnieć bez ścisłej współpracy ze sobą. Choć zdarza się, że serwerownie zlokalizowane są w innym budynku niż Data Center, to nowoczesne firmy coraz częściej stosują rozwiązanie, w którym obie jednostki znajdują się w tym samym obiekcie.

Poprzedni artykułJakie nowe samochody kupują najczęściej Polacy?
Następny artykułHulajnogą na podbój miejskiej dżungli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj